Faculty Senate Standing Committees

Standing Committees

Curriculum Committee

Chair: Evelyn Porter

Members:
Kevin McCarthy (CHPS); Kelly Rose (CHPS)
Mark Crane (CHSS);
Jordan Allen (CHSS)
Hilary Hungerford (COS);
Weihong Wang (COS);
Nicholas Ball (CET);
Chris Witt (SOA);
Stefan Zubal (SOA)
Krista Ruggles (SOE);
Mi Ok Kang (SOE)
Doug Gardner (UC);
Jane Loftus (UC);
Carolyn Hamilton (WSB)

Special Assignments and Investigations Committee

Chair: Elijah Nielson

Members:
Formed as needed.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Service and Elections Committee

Chair: Sandi Waters

Members:
Kelly Rose (CHPS);
David Morin (CHSS);
Sebastien Tauzin (COS);
Dan McDonald (CET);
Christopher Young (SOA);
Caleb Stanley (SOE);
Erika Johnson (UC);
Abdus Samad (WSB)

 

  

 

 

Retention, Tenure, Promotion and Appeals Committee

Chair: Suzy Cox

Members:
Allison Swenson (CHPS);
Lyn Bennett (CHSS);
Mike Bunds (COS);
Barry Hallsted (CET);
Monica Campbell (SOA);
Lori Brandt (SOE);
Lisa Lambert (UC);
Cenk Caliskan (WSB)

 

 

 

 

Additional Senate Committees

Advancement of Teaching

Co-Chair: Joy Cole

Co-Chair: Wendy Athens

Members:
Jonathan Allred (CET);
Maureen Andrade (WSB);
Wendy Athens;
Joy Cole (CHPS);
Suzy Cox (SOE);
Reed Criddle (SOA);
Andria Disney (SOE);
Theresa Haug-Blevins (UC);
Mykin Higbee (CHPS);
Joshua Premo (COS);
Jenna Nigro (CHSS)

  

Council on Academic Standards

Chair: Dianne McAdams-Jones

Members:
Francine Jensen (CHPS);
David Morin (CHSS);
Daniel A. Stephen (COS);
Owen Peterson (CET);
Gareth Fry (SOA);
 (SOE);
Tom Henry (UC);
Maureen Andrade (WSB)

    

General Education

Chair: Eugene Seeley (WSB)

Members:
Ross Hagan (SOA);
Matt Duffin (CHPS);
Makenzie Selland (SOE);
Stevie Munz/Brock Jones (CHSS);
Heath Ogden/Kathy Andrist (COS);
Susan Thackeray (CET);
Jacque Preston (UC);
Eugene Seeley (WSB)

  

Academic Program Assessment

Chair: Jon Anderson (UC)

Members:
Sunny Chen (CHPS);
Hong Pang (CHSS);
Vaughan Cox (WSB);
Jim Godfrey (SOA);
Hazel McKenna (UC);
Debra Ward (COS);
Elaine Tuft (SOE);
 (CET);
Eugene Seeley (GE);
Janet Colvin (G/I);
 (Curriculum);
Kate McPherson (Honors);
Elena Garcia (WE)

  

Diversity, Equity, and Inclusion

Chair: 

Members:
();

  

Additional Faculty Committees

Prof-in-Residence

Chair: Kathren Brown

University Course Materials

Chair: Seth Gurell

RUE

Chair: Sean Tolman

Academic Calendaring

Co-Chair: Sandie Waters and Tiffany Evans

 

Academic Scheduling

Co-Chairs: Wioleta Fedeczko/Tiffany Evans

 

Course Fees

Chair: Shauna Reher

 

Graduate Council

Chair: Jim Bailey

 

Merit Pay Guidelines

Chair: Jon Anderson

 

University Course Materials

Co-Chairs: Seth Gurell and Mina Wayman

 

Writing Enrichred

Chair: Elena Garcia

 

Workload Taskforce

Co-Chairs: Anne Arendt and Rick McDonald

 

RTP Advisory

Chair: Debjani Chakravarty